Wyłączniki silnikowe, styczniki – elementy elektryczne służące do zabezpieczania silników w sprzętach

Współcześnie rozwój techniczny umożliwia produkcję sporej liczby różnorakich urządzeń, które następnie używane są w życiu zasadniczo każdego obywatela. Są to urządzenia, które jeszcze nie tak dawno wcale nie istniały a dziś są w masowym użyciu. Na ogromną skalę następuje po prostu technologizacja życia.

Sterowanie maszynami

Bardzo dużo urządzeń technicznych obywatel używa w swojej pracy. Praktycznie niemal każdy zawód opiera się na pracy z różnymi narzędziami i urządzeniami technologicznymi. W większości maszyny te pracują przy pomocy jednostki jest jednak coraz więcej urządzeń, których praca jest całkowicie zautomatyzowana i starczy, iż człowiek odpowiednio ją ustawi a także zaprogramuje i samodzielnie będzie robić swoją pracę.

urządzenie elektryczne i okablowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to możliwe do zrobienia dzięki odpowiednim urządzeniom, które wbudowane w konkretną maszynę odpowiadają za jej działanie. Do takich urządzeń zaliczają się styczniki. Mają one za zadanie kierowanie pracą silników wentylatorów, pomp, nagrzewaczy, układów oświetlenia i wielu innych mechanizmów i urządzeń stosowanych w przemyśle i budownictwie.

Ochrona urządzeń silnikowych

Styczniki charakteryzują się niedużymi wymiarami oraz pewnością funkcjonowania. Rozróżnia się ich różne rodzaje w zależności od sygnału, jaki przekazują. Do kierowania i wspomagania pracy wielu maszyn stosowane są nie tylko styczniki, ale także inne aparaty takie jak wyłączniki silnikowe.

Jeśli ten materiał jest według Ciebie wartościowy to sprawdź serwis kamera na podczerwień, w którym przeczytasz podobne informacje. One na pewno będą dla Ciebie użyteczne.

Skupiają one w sobie dwie funkcje sterownicze oraz zabezpieczeniowe. Silnikowe wyłączniki służą do ręcznego włączania i wyłączania silników oraz zabezpieczenia ich przed spięciem i przeciążeniem. Są one wyposażone w wiele akcesoriów które mają usprawniać ich działanie. Są one niewielkiej konstrukcji, dzięki czemu wymagają niewielkiej przestrzeni montażowej. Prędko reagują na wszystkie spięcia w silniku prowadząc do jego bezzwłocznego wyłączenia. Ochraniają one silnik przed zepsuciem związanym właśnie z przeciążeniem, spięciem lub blokadą rozruchu. Dzięki wszystkim tym narzędziom każdy człowiek używający w swojej pracy czy nawet w mieszkaniu maszyny wyposażone w nie może mieć pewność, że są one stosownie chronione i będą mu działać w dobrym stanie przez dłuższy okres czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*