Zapanuj nad powietrzem

wentylator
Technologia zrobiła duże, duże kroki w ostatnim wieku. Ludzie wiedzą dziś dzięki temu panować praktycznie nad wszystkimi możliwymi żywiołami: istnieją melioracje, wspaniałe statki handlowe, militarne i inne.

Wydzieramy ziemi złoża naturalne, drążąc korytarze parę kilometrów pod powierzchnią. Posiadamy systemy grzewcze, jakie niemal w całości użytkują energię ognia, nie mówiąc już o fakcie, że ogniska, jakie kiedyś należało rozpalać krzesiwem albo patyczkami, dzisiaj umie rozniecić dziecko przy pomocy zapałki.

Jeżeli zainteresował Cię taki artykuł, zobacz inne informacje na ten temat. Najlepiej sprawdź sam (https://www.efektywniej.pl/badania-i-ekspertyzy-termowizyjne/), odnajdziesz tutaj podobne informacje.

Zostało jeszcze powietrze – najtrudniejszy do opanowania żywioł, tak samo groźny w nadmiarze, jak te pozostałe, choć najtrudniej uchwytny. Jednak i tu się udało: po firmamencie śmigają myśliwce z prędkością większą niż prędkość dźwięku, przesuwają się boeingi pełne ludzi, towarów i poczty. Na ziemi mamy elektrownie wiatrowe.

Użycie, choć bardziej okiełznanie powietrza jest także niezbędne na dużo skromniejszym poziomie, bardziej przyziemnym. Odpowiednie wyliczenia i oszczędne, wysokosprawne motory elektryczne dały zbudować dość trywialne, a bardzo użyteczne narzędzia, jak ciche i efektywne farelki, wentylatory domowe najróżniejszego zastosowania: do ochłody w upały, do wywiewania na podwórko oparów z kuchni, do ukierunkowania mas powietrza, żeby łatwiej przewietrzyć mieszkanie czy piwnicę, w której okienka są za małe, by nastąpiło to samo.

Nadal przyziemne, ale nieco mniej trywialne zastosowanie mają też osuszacze adsorpcyjne, jakich używa się zwykle na placach budowy w czasie wykończenia, w zalanych pomieszczeniach, jakie trzeba po powodzi wysuszyć przed mrozami, w pomieszczeniach laboratoryjnych, gdzie niewskazana jest nadmierna wilgoć, w magazynach galeriach, piwnicach… Również w wielu raczej zaskakujących sytuacjach mają zastosowanie nagrzewnice powietrza elektryczne, mimo że jeszcze częściej w zastosowaniu na potężniejszą skalę (zimowe, plenerowe koncerty, nagrzewanie olbrzymich hal produkcyjnych i innych przestrzeni) są nagrzewnice spalinowe. Te wydajne dmuchawy są w stanie stworzyć odrobinę upału w sercu zimy, choć nie są całkiem ekonomiczne. Tak czy siak stanowi to kolejny niezbity dowód na to, że czy to w powietrzu, czy nieco niżej, rządzimy wiatrem i pozostałymi żywiołami niepodzielną władzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*