W jaki sposób słowo inteligencja przestało opisywać jedynie obywateli, a zaczęło odnosić się również do budowli

Wyraz inteligencja jeszcze do niedawna odnosiliśmy jedynie do przedstawicieli gatunku homo sapiens, a więc inteligentny facet to taki, którego cechują przenikliwość umysłu oraz wrodzona albo wyćwiczona umiejętność radzenia sobie w każdej, nawet tej najbardziej trudnej sytuacji życiowej.

mieszkanie

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
Razem z rozwojem współczesnej techniki pojawiło się całkiem nowe sformułowanie, a mianowicie sztuczna inteligencja. Kiedy już się do niego dostatecznie przyzwyczailiśmy, to okazało się, że obecnie mamy do czynienia z inteligentnymi domami. Sprawdźmy więc, czy wspomniany termin ma coś wspólnego ze znanym nam od dziecka słowem inteligencja. Mrzonki o maszynach, a szerzej rzecz opisując, o rozwiązaniach, które znacząco przeobraziłyby powszednie życie człowieka, już od dawien dawna towarzyszyły ludzkości. Zwariowane, jak na wiek renesansu, idee Leonarda da Vinci, niesłabnąca wena twórców gier komputerowych i filmów, aż nareszcie perypetie bohaterów wykreowanych przez pisarzy ze Stanisławem Lemem na czele, poświadczają o prawdziwości tezy postawionej w poprzednim zdaniu.

łazienka

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

W rzeczonym wypadku chodzi nam jednak o wybudowanie domu, który jeszcze nie wyręczałby całkowicie człowieka w ściśle określonych zadaniach, lecz w znaczny sposób ułatwił mu wykonywanie mnóstwa obowiązków – doczytaj na andrew-lucas.pl. Zaoszczędzony w taki sposób czas można następnie wykorzystać na pozostałe, nierzadko dużo bardziej miłe powinności. Inteligentny budynek to zatem taka budowla, która w pewien sposób ma odgadywać plany człowieka i podejmować odpowiednie decyzje. Wyżej wspomniane stwierdzenie możemy zilustrować takim oto przykładem: regulacja temperatury w pokojach może odbywać się automatycznie, czyli bez udziału człowieka. W zimie, gdy rtęć termometru za oknem spada do minus 10 stopni, to nasz inteligentny dom zareaguje w odpowiedni sposób, czyli podniesie temperaturę pieca do adekwatnej wartości. Bardzo podobnie sytuacja się ma w przypadku działania klimatyzacji – warto sprawdzić: serwis klimatyzacji domowej wrocław – w czasie letnich upałów.

Zasada tak zilustrowanych działań nie pozostaje oczywiście żadną tajemnicą. Najzwyczajniej inteligentny dom bywa naszpikowany elektroniką aż do granic wytrzymałości. Rozmieszczone tu i tam czujniki odpowiadają także za domowe finanse, a konkretniej za oszczędne gospodarowanie budżetem. Jak zapewne zauważamy, współcześnie wielki nacisk kładzie się na ochronę środowiska i korzystanie z odnawialnych pokładów energii. Inteligentny budynek rewelacyjnie wpisuje się w powyższą filozofię – na przykład można przecież tak zaprogramować załączanie się świateł przed wejściem, aby świeciły się tylko po zapadnięciu zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*