Kilka porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są sprzętami takimi, jak każdy inny sprzęt. Żeby prawidłowo działały, należy się o nie odpowiednio troszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego rodzaju cieczami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy sieci. Dzięki niniejszym poradom można by osiągnąć następny stopień wtajemniczenia, ponieważ możesz zostać pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety zostać zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swemu firewallowi, rzeczywiście dobrze byłoby upewnić się, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu obecnych w systemie narzędzi. Po włączeniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną pokazane wszystkie bieżące istniejące połączenia razem z ich stanem.
Przedstawiony będzie również docelowy adres IP oraz numer portu. Jeśli podejrzewasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być użyte, należy spróbować napisać: „netstat -ab”. Będą wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane.

Przydatny wpis? Jeżeli tak sądzisz, przeczytaj inne tego rodzaju artykuły na analizowany temat – bez marudzenia kliknij tutaj, więcej zobaczysz w linku (www.ibombo.com/dystrybutorzy/).

Jak wiemy, systemowe reguły zachowywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli zarządzania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeśli mamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasem na własną rękę sprawdzać, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym naszego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś następnie na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*