Jakiego rodzaju możliwości daje aktualnie wirtualna rzeczywistość, plusy kamer które mogą nagrywać w technologii 360.

Wirtualna rzeczywistość po raz pierwszy się pojawiła pod koniec ubiegłego wieku. Wtedy już bowiem w sprzedaży pojawiły się okulary, które miały przenosić graczy o wirtualnego świata. Tym sposobem możliwe było zaobserwowanie każdego wydarzenia w taki sposób, gdyby widziało się wszystko naprawdę.

Tak wyglądały

gra na xboxie

Autor: Crosa
Źródło: http://www.flickr.com

teoretyczne założenia, jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te plany. Technologia nie pozwalała jeszcze na to, aby wszystko działało tak jak chcieli tego twórcy, samo urządzenie zbyt poręczne bowiem nie było i sprawiało problemy ze zdrowiem graczy. Lecz automatyzacja testów virtual reality porzucona bynajmniej nie została. W roku 2012 na rynku się ukazały obecne gogle rzeczywistości wirtualnej, o dużo większej ilości możliwości niż pierwszy model. Lecz obecnie technologiczne możliwości są zupełnie inne, przez co współczesne Google wyglądają zupełnie inaczej niż pierwsze ich odmiany. Po pierwsze proponują znacznie lepszą jakość wyświetlanego obrazu, ale także wygodę stosowania. Zyskują one coraz więcej popularności, po pierwsze korzystają z nich gracze, lecz zaczynają zyskiwać również kolejne obszary.

kamera

Autor: Joe Kunzler
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z naprawdę niesamowitych rzeczy, jakie można robić w takich goglach, są filmy. Ale nie takie filmy, jakie znają wszyscy, to znaczy oglądane na ekranie, ale w nowoczesnej technologii 360.

Tego typu filmy są nagrywane przez system paru lub nawet parunastu kamer, dzięki czemu otrzymuje się możliwość oglądania obrazu ze wszystkich stron. Filmy w tej technologii oglądać można na smartfonach oraz komputerach, ale najbardziej niesamowite wrażenie robią w goglach. Wystarczy w nich przekręcić głowę w jedną lub drugą stronę, żeby zmienić kąt spoglądania na daną scenę. W sprzedaży zaczęły się już pojawiać kamery 360, dzięki którym można samemu kręcić tego typu filmy. Najprostsze z nich dysponują trzema lub czterema niezależnymi kamerami, ale bardziej zaawansowane modele będą ich miały znacznie więcej. Dzięki temu kręcić można nawet w amatorski sposób filmy, które na każdym mogą zrobić bardzo duże wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*