Co to jest switch oraz czy jest to narzędzie drogie?

Inaczej nazywany jest przełącznikiem. Jest urządzeniem łączącym różne sprzęty w jednej elektronicznej sieci. Przykładowo może być to laptop z drukarką albo serwerem, centrala telefoniczna z telefonem, komputer z internetem lub kamera CCTV z nagrywarką.

Laptop Satellite

Autor: Toshiba
Źródło: Toshiba
prezent

Źródło: morguefile.com
SwITch pełni rolę rozgałęźnika dla danych, które są przesyłane przez sieć. W dowolnej, trochę w większym stopniu rozbudowanej sieci switch jest konieczny. Wybór w sprzedaży w zakresie modeli i liczby portów, producentów oraz wykonywanych przez tego typu narzędzie funkcji, jest bardzo znaczny. Typowe ilości portów, które ma switch to 5, 8, 16, 24 albo 48. Należałoby zawsze posiadać co najmniej kilka portów wolnych na zapas. Jeden switch, który posiada dużą ilość portów, to czasem i tak jest za mało na nasze wymagania. Należy w takiej sytuacji nabyć jeszcze jeden switch i połączyć je ze sobą. Są na to 3 metody.

Jeżeli ten wątek jest dla Ciebie interesujący, to kliknij tu – to oryginalna treść (https://futurae.pl/uslugi-dronem/drony-w-cieplownictwie), która także posiada intrygujące dane!

Agregacja portów polega na połączeniu dwóch albo więcej switchy przy użyciu więcej niż jednego kabla krosowego. Powiększa to przepustowość połączenia między dwoma sieciami, lecz zabiera nam wolne porty. Inną metodą połączenia switchy w jeden mechanizm to stackowanie. To technika, która opiera się na łączeniu switchy w jedną sieć przy pomocy specjalnych, dedykowanych do tego portów, które łączą magistrale obydwu switchy specjalistycznymi kablami wielożyłowymi.

switch

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Typowa prędkość switcha to 100Mbit zatem tzw. fast ethernet. Taki standard powoli jednak wypychany jest przez switche, które działają z prędkością 1GBit. W pracy biurowej nie posiada to jednak większego uzasadnienia. Switche moglibyśmy podzielić na inteligentne, zwykłe oraz zarządzalne. Switche typowe są to nieskomplikowane urządzenia, które nie pozwalają na tworzenie grup uprawnieniowych. Są to urządzenia niedrogie, jednak do prostych sieci są zadowalające. Switche inteligentne są to bardziej skomplikowane urządzenia, które posiadają już możliwości tworzenia grup uprawnieniowych. Zezwalają dodatkowo na podgląd tego, co się dzieje w naszej sieci.

W ramach inteligentnego switcha można by tworzyć przykładowo grupy komputerów, które nie posiadają ze sobą najmniejszego kontaktu mimo wpięcia takich komputerów w jeden switch. Switche zarządzalne są to zaawansowane urządzenia, które posiadają więcej opcji konfiguracyjnych, możliwości z jakich skorzystać może tylko wyspecjalizowany inFormatyk, który odpowiada za kontrolę oraz bezpieczeństwo sieci w firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*