Spis mniej znanych sprzętów technicznych, używanych w najróżniejszych dziedzinach przemysłu.

Sprawdzając ofertę niejednego sklepu przemysłowego można tam znaleźć przyrządy, o jakich wielu ludzi nawet nie miało okazji słyszeć, a tym bardziej widzieć, jak one pracują. Niektóre z nich są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym czy chemicznym, i można je spotkać przykładowo w samochodowym warsztacie.

Za to inne niezbędne będą w magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie wymagane będzie utrzymanie odpowiednich parametrów wilgotności oraz temperatury. Jednymi z urządzeń tego typu są kompresory powietrza. Chociaż w ich przypadku stwierdzić można, że wiele osób już się z nimi spotkało podczas tankowania. Jednak tam widać tylko część kompresora przeznaczoną dla klientów stacji, a całe wnętrze jest ukryte za obudową. Ale jeśliby się ludzi tankujących na stacji zapytać, z jakich elementów taki kompresor klimatyzacji będzie się składać, to zapewne duża ich część nie umiałaby odpowiedzieć na tego typu pytanie.

sprężarka śrubowa

Źródło: http://pneuma.pl

A kompresor, który można zobaczyć na przykład w każdym warsztacie samochodowym, składa się najczęściej z trzech podstawowych elementów, czyli sprężarki, silnika oraz pojemnika na sprężony gaz. O ile kompresory jest jeszcze jakaś szansa zobaczyć podczas pracy, o tyle osuszacze adsorpcyjne będzie już ciężko. Urządzenia te wykorzystuje się przeważnie tam, gdzie potrzebna będzie odpowiednio niska wilgotność powietrza, czyli różnych halach i magazynach. Często będzie po nie sięgał przemysł samochodowy, spożywczy czy chemiczny, tam gdzie muszą być zachowane odpowiednie normy przy produkcji.

Biorąc po uwagę specyfikę tych branż będzie sporo szans, że wraz z osuszaczami powietrza w jednej hali pojawią się generatory azotu. Jak już ich nazwa wskazuje, ich główną rolą ma być produkowanie azotu o dużej czystości z powietrza atmosferycznego. Przez to nie ma konieczności jego dowożenia w butlach, wystarczy uruchomić przenośną maszynę i azot będzie do wykorzystania. Oprócz tego można uniezależnić się zupełnie od dostaw napełnionych butli, bo azotu w powietrzu nie powinno zabraknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*