Co zrobić z niechcianym urządzeniem elektrycznym albo elektronicznym

Na świecie, jak i w Polsce z roku na rok sprzedaje się coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Szybki postęp technologiczny powoduje to, że urządzenia szybko stają się przestarzałe. Laptopy, tablety i smartfony po kilku latach wymieniamy na nowe, szybsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku większych urządzeń. Urządzenia zwykle psują się niedługo po okresie gwarancji. Naprawa pralki lub lodówki może okazać się zbyt droga i zwykle najwygodniej jest po prostu zakupić nowy sprzęt. Ale co zrobić ze starym urządzeniem? Przecież nie można wyrzucić go prosto do kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji

Autor: Hanan Cohen
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny najlepiej poddać recyklingowi (Utylinia.pl – odbiór (zobacz doradztwo techniczne) i utylizacja zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Utylizacja to najlepszy sposób na pozbycie się zużytego urządzenia elektrycznego albo urządzenia elektronicznego. Tym sposobem zyskamy pewność, iż zużyty sprzęt nie zaśmieci naszego środowiska, a jednocześnie można odzyskać sporo wartościowych materiałów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom bardzo wartościowe odpady. Oprócz stali oraz plastiku, części elektroniczne kryją w sobie szereg metali szlachetnych, chociaż często w niewielkich ilościach. Zaliczyć do nich możemy np. złoto, platynę, miedź. Jeżeli utylizacja elektrośmieci jest przeprowadzana na dużą skalę, to może być bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Co zatem możemy zrobić, jeżeli posiadamy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (polecana strona www)? Taki sprzęt należy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, a właściwie ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jeśli zdecydujemy się wyrzucić elektrośmieci w niewłaściwy sposób, pamiętajmy, iż zgodnie z prawem grozi nam wysoki mandat, a nawet postępowanie sądowe.

Sprzęt komputerowy do utylizacji

Autor: ClerkBase
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego powodu warto przestrzegać prawa i jednocześnie dbać o środowisko. Nie wymaga to dużego zachodu, ponieważ firmy, jakich zadaniem jest utylizacja odpadów elektronicznych wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferują nieodpłatny odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co trzeba zrobić, to znaleźć odpowiedni punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Możemy też sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska oraz czy przestrzega odpowiednich norm w aspekcie ochrony środowiska, czego dowodem może być na przykład certyfikat ISO.

Pamiętajmy, aby troszczyć się o środowisko i z rozwagą podejść do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla środowiska, więc jego właściwa utylizacja jest kwestią bardzo istotną. Pamiętajmy o tym, gdy zechcemy pozbyć się starego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*