W jakim celu używamy sprężyn

Sprężyny to jeden z najważniejszych modułów, który bierze udział w powstawaniu urządzeń i maszyn. Jej funkcja to rola swoistego łącznika potrzebnego do tzw. połączeń sprężystych.

Sprężyna

Źródło: http://www.sxc.hu/
Sprężyny mogą się kojarzyć z ciężkim przemysłem, ale pierwsze wzmianki o nich możemy odnaleźć już kilkanaście tysięcy lat wstecz. Sprężyna była stosowana już przez Indian w trakcie budowy łuku.

Zaciekawił Cię taki tekst? To super, ale kliknij ten link, ponieważ dodatkowo przygotowaliśmy również inny podobny artykuł, który warto zobaczyć także (http://robak.konin.pl/oferta/podajniki/magnetyczne).

Też można się jej doszukać w rozmaitych pułapkach zastawianych na zwierzynę. Dzisiejszy kształt oraz wygląd sprężyn ukształtował się ok. 20 lat temu. W czasie tzw. rewolucji przemysłowej sprężyny odegrały bardzo znamienną rolę, bowiem dzięki ich zastosowaniu możliwe było zrealizowanie bardzo wielu skomplikowanych jak na tamte czasy projektów.

Współczesne sprężyny można sklasyfikować na kilkanaście typów. Jednym z takich jest sprężyna śrubowa. Do jej skonstruowania wykorzystano drut okrągły. Dozwolone jest też zastosowanie drutu prostokątnego. Sprężyny tzw. śrubowe są stożkowe lub też walcowane. Sprężyna, która w trakcie pracy jest przez nas ściskana, to sprężyna naciskana. One także mogą być stożkowe bądź też walcowe. Sprężyna napędowa za to jest sprężyną, którą uznaje się za akumulator mocy we wszelkich mechanizmach. Najczęściej spotykamy ją w systemach zegarowych.

Sprężyny

Źródło: http://www.sxc.hu/

Jeśli chodzi o zegary, to w nich w większości przypadków stosuje się sprężyny spiralne, taśmowe. Materiałem, z którego jest ona wykonana jest specjalistyczna stal sprężynowa. Sprężyna napędowa ma już więcej niż sześćset lat. Wciąż wypełnia postawione przed nią zadania, choć posiada parę wad. Jedną z wad jest niesymetryczny moment napędowy. Stad też czasami zegar coraz mniej dokładnie odmierza godziny i minuty.

W mechanizmach zegarowych spotykana jest również bardzo często sprężyna spiralna, która wytworzona jest z specjalnej taśmy stalowej. Przez minione 30 lat były one najbardziej wziętymi sprężynami. Ich wziętość dziś zaczyna jednakże spadać, ponieważ zegary mechaniczne są systematycznie wypierane przez zegary elektroniczne, które są dzisiaj uznawane za te najbardziej przyszłościowe. Mimo to są one nadal bardzo często spotykane. Wystarczy tylko spojrzeć na pierwszy przykładowy zegarek mechaniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*