Odpowiednie użytkowanie instalacji elektrycznej szansą na zwiekszenie bezpieczeństwa

Jeśli jesteś w trakcie remontu domu, naprawiasz samochód czy po prostu chcesz zmienić wtyczkę od tostera czy dowolnego sprzętu elektronicznego, niezbędna jest wiedza na temat takich prostych przedmiotów, jakimi są kable elektryczne i przewody przyłączeniowe.

elektryk, kable elektryczne

Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com
Zacząć należy od poznania ogólnej budowy takich przewodów. Kable (zobacz kable sterownicze) elektryczne składają się z substancji przewodzącej, tak zwanej „żyły” zrobionej zazwyczaj z miedzi lub aluminium (lapppoland.lappgroup.com). Mogą występować w postaci drutu, linki lub szynoprzewodu. Całość w zależności od rodzaju i potrzeby kabla, często zabezpieczana jest izolacją z tworzywa sztucznego. Przewody elektryczne mają również zróżnicowaną grubość żyły w zależności od ich zastosowania i wysokości napięcia energii elektrycznej. Także w zależności od przeznaczenia kabla może ulec zmianie ilość żył z jakich składa się przewód.

Przewody elektryczne używane do ogromnych maszyn albo sprzętu przemysłowego posiadają o znacznie mocniejszą budowę oraz trwalszą strukturę materiałów z jakich są wykonane (przewody elektryczne). Należy mądrze wybrać grubość przewodu do zaplanowanego użytku kabla, bo pod wpływem zbyt wysokiej temperatury spowodowanej przepływem wysokiego napięcia prądu elektrycznego, przewód może spłonąć, co skutkować może przerwaniem zasilania lub poważną awarią. Izolacje żyły mogą być zbudowane z rozmaitych tworzyw samo gaszących aby ograniczyć ryzyko pożaru.

instalacje, kable

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Przewody przyłączeniowe zbudowane są na tej samej zasadzie jak przewody elektryczne. Jednak posiadają one specjalne zakończenie umożliwiające przyłączenie się do sieci elektrycznej. Są to tak zwane wtyczki.Służą one także do połączenia kilku mechanizmów elektrycznych, urządzeń (przewody przyłączeniowe). Większość urządzeń elektrycznych opartych jest na przewodach elektrycznych i kablach przyłączeniowych, dlatego każdy kto obcuje w życiu codziennym z elektroniką,bez względu na pełniony zawód, czy zainteresowania, powinien posiąść choć podstawową wiedzę na ten temat. To bardzi ważna kwestia dla nie tylko naszych sprzętów RTV i ADG, ale także naszego zdrowia i życia. Awarie instalacji elektrycznej wynikające z jej nieprawidłowego użytkowania, są przyczyną pożarów, porażeń i innych nieszczęść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*