Jakimi cechami charakteryzuje się solidny agregat prądotwórczy? Do czego jest przydatny?

Każdy z nas może mieć własną elektrownię. To jest możliwe dzięki dość tanim i powszechnie dostępnym agregatom produkującym prąd. Mogą one zaopatrywać w prąd urządzenia elektryczne tam, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia się do sieci energetycznej. Taki sprzęt będzie odpowiedni dla każdego, w wielu sytuacjach – na biwaku, działce rekreacyjnej albo garażu, do wszystkich miejsc, do których nie możemy doprowadzić elektryczności. Może również być elementem instalacji dodatkowego zasilania budynku, na przykład w sytuacji dłuższej przerwy w dostawie prądu. Do wykorzystania w domu najbardziej odpowiednie są urządzenia o nie za dużych rozmiarach oraz mniejszej mocy.

agregat

Autor: Honda
Źródło: Honda
W przypadku urządzeń, które wytwarzają energię elektryczną prądu przemiennego definiuje się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper. W całkiem dobrej cenie można kupić takie o mocy od 0,5 do kilku kVA. Agregat o mocy do 1,5 kVA jest często przenośny, przykładowo w formie walizki. Te z większą mocą są większe i ciężkie, przez co trzeba je transportować na kołach, z takiego względu powinno się je traktować bardziej jako maszyny (przekonaj się jakie produkty poleca e-ogniwa sklep) będące na stałe w jednym miejscu. Najtańszy agregat przenośny napędza sprzęty do niego przyłączone energią, jaka została zgromadzona wcześniej w akumulatorach. Dość ważnym minusem takiego rozwiązania jest dość krótkie działanie. Przez co są w stanie wyprodukować moc kilkuset watów przez kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

przenośny agregat spalinowy
Na dość swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych pozwalają generatory prądotwórcze, które napędzane są silnikami spalinowymi. Całkowite zatankowanie takich zbiorników na paliwo starczy na kilka godzin pracy. Moc zaś zależy od zastosowanego silnika. Może być o dowolnej mocy, ale ma to wpływ rzecz jasna na cenę takiego sprzętu. Za mniej niż dziesięć tysięcy będziemy w stanie kupić generatory o sile kilku kilowatów. W odróżnieniu od akumulatorowych te spalinowe nie są dobre do używania w niewentylowanych pomieszczeniach. Wytwarzają spaliny, wymagają chłodzenia z zewnątrz i, co także jest ogromnym minusem, nieprzyjemnie hałasują. Musimy je więc umieszczać na zewnątrz, dobrze jest postawić je pod dachem, tam, gdzie hałas uruchomionego urządzenia nie będzie męczący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*