W jaki sposób kultura ma wpływ na nasze pojmowanie najnowszych technologii? Jak to może wpływać na nasze życie?

Gdziekolwiek nie udamy się w świat wszędzie prezentuje się coraz bardziej identycznie. Mamy tu na myśli pewne sklepy, jakie są już właściwie w każdym miejscu, tak samo zresztą restauracje. To wpływ globalizacji, i choć możemy tego nie preferować, to niekiedy jest to bardzo wygodne, jak trafiamy do miejsca, jakie znamy chociaż jesteśmy w zupełnie nieznanym miejscu. Mimo tego są określone różnice, jakie powodują, że każde miejsce na ziemi jest trochę inne.

To zachowania kulturowe sprawiają, iż tak właśnie jest. Bez względu na to, czy jadamy w tych samych miejscach, lub mamy te same przyzwyczajenia, kiedy zakupujemy w internecie, to jednak każdy jest z odmiennej kultury, z innego kraju i rodziny. Mogą się więc określone zachowania powtarzać, ale kulturę ma się raczej jedną i ona determinuje nasze zachowanie (zachowania kulturowe). Przykładów możemy mnożyć, lecz najbardziej to zauważamy, jak się różnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych nowego typu, jak mem. Oczywiście, żadna to zdobycz, lecz korzystamy z tego wszyscy, więc powstaje pytanie, czy wszędzie memy prezentują się podobnie?

komputer

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście, iż nie, bo z jednej strony każdy doskonale wie co to jest mem, ale czy w każdym miejscu na ziemi wygląda tak inaczej. Otóż nie, i tu właściwie widać, jak określone wzorce kulturowe na nas wpływają, czasem są one bardziej wspólne, lecz zdarzają się i bardziej odmienne (dowiedz się więcej na alterWEB). Świetnie to także widzimy w sytuacji nowych technologii, bo w jednym miejscu większa ilość osób wybiera komputery z Windowsem, w innym popularne są komputery Apple. Podobnie w niektórych środowiskach darmowe systemy systemy do streamowania operacyjne są jednymi wartymi polecenia, w innym ciężko sobie wyobrazić, by nie płacić za taki system.

Każdy więc działa trochę inaczej, ale nikt do końca nie może stwierdzić, iż robi to samemu, bez wpływu innych, ponieważ zawsze mają na nas wpływ wspomniane wcześniej wzorce kulturowe. Dzięki nim jesteśmy przywiązani do konkretnych działań i czujemy się bezpieczniej, zdarza się jednakowoż, iż trochę jest nam ciasno w tego rodzaju gorsecie kulturowym (czytaj o darmowych systemach operacyjnych ). Zależnie od tego, w jakiego rodzaju środowisku żyjemy może być łatwiej lub trudniej się z niego wyrwać, by funkcjonować trochę inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*