Czym są serwery i jakie ważkie role sprawują współcześnie?

Serwery są to programy, jakie realizują rozlicznego typu usługi na rzecz innych programów, korzystają one zwykle z innych komputerów, które są powiązane w sieć. Serwerem zdoła zostać zwyczajny komputer, aczkolwiek jeśli chce się zużytkować pełne i zupełne możliwości serwera to z pewnością powinno się jednakże stosować machiny specjalnie do tego oddane.

szafa na serwer

Autor: kismihok
Źródło: http://www.flickr.com

Serwery na pewno muszą być machinami porządnymi i niezawodnymi, bo sprawują one liczne ważkie funkcje, dlatego nierzadko są one do tego zaopatrzone w awaryjne zasilanie, prócz tego pomieszczenie w jakim znajdują się serwery (serwery wirtualne vps) również musi być do tego poprawnie przystosowane, bezspornie musi w nim znajdować się właściwa klimatyzacja (Zobacz też: jak osuszyć powietrze) albo także wentylacja, dzięki czemu nie dopuści się do przegrzania maszyny.

Serwery są na ogół podłączone do Internetu nadzwyczaj szybkim łączem. Łącze to dzięki specjalnemu oprogramowaniu maskarady gwarantuje dzielenie zasobów Internetu między przeróżnych uczestników, jacy aktualnie chcą z niego korzystać. Jeśli serwer nie jest podłączony do Netu to gwarantuje wówczas zarządzanie i współdzielenie zasobów pomiędzy poszczególnymi komputerami. Takie współdzielenie zasobów odbywa się na dwa rozmaite sposoby.

Serwer

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Pierwszym z nich jest współdzielenie zasobów na zasadzie klient-serwer, za to drugim – peer-to-perr. Serwery mają różne oprogramowanie, jednakże w większości wypadków pracują one na takich oprogramowaniach, jak na przykład Solaris, Microsoft Windows Server 2003 lub również Novell NetWare. Serwery, które są dostępne w Necie spełniają niemało rozmaitych usług, takich jak na przykład obsługa poczty mailowej, stron WWW, komunikacja online bądź też przesyłanie rozmaitych plików. Serwery to też oprogramowania, które biorą udział w aktywnym udostępnianiu przeróżnych zasobów, takich jak przykładowo bazy danych, pliki lub też łącza internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*