Nowe media – korzyści, lecz i zagrożenie. Co należy zaaprobować, a przed czym należy ostrzec?

O internecie, rozwoju nowych technologii czy nowych mediach zazwyczaj mówi się w sposób dwoisty. Istnieją osoby, które nie mogą żyć bez tych mediów, przeważnie to osobą młodsze, lecz nie tylko, po innej zaś stronie są ludzie, dla których taka forma spędzania czasu jest obca. Jak bez trudu zgadnąć pośród tych osób są osoby starsze. Nie mieli oni nigdy do czynienia z internetem i komputerami, więc krytykują to zjawisko maksymalnie. To oczywiście złe podejście, identycznie jak bez sensu jest uzależniać się od neta, co robią młodzi ludzie. Jaki jest więc zloty środek?

Najłatwiej poradzić to, aby zachować rozsądek i to w rzeczy samej jest rada bardzo mądra. Co z tego, jak różnorodnie pojmowany jest umiar. Każdy przecież jest w stanie sobie określić własny pułap i nie będzie słuchać innych, że jednakże za bardzo oddala się w jedną czy w drugą stronę. Umiar więc to kwestia smaku i raczej naszego osobistego pojmowania realności.

w sieci

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Być może ci, co mają odpowiedni wzór, powiedzmy z rodzinnego domu i wiedzą, jak może wyglądać umiar, działają lepiej w tej kwestii, potrafią oddzielić świat realny od wirtualnego, jednocześnie umieją patrzeć na tą nową rzeczywistość ze spokojem. No bo jak tak określić zagrożenia i szanse nowych mediów, to wiadomo, że znajdziemy wiele z jednej i drugiej strony. Zagrożenia są znane i dość często powtarzane w tradycyjnych mediach. Do nich zaliczyć jesteśmy w stanie alienowanie się człowieka, uzależnienie od wirtualnej rzeczywistości, przedkładanie wirtualnej rzeczywistości na rzeczywiste życie, przemoc i pornografia dostępne w sieci nawet dla najmłodszych. Być może i wiele takich zjawisk to prawda, są one niebezpieczne, powinniśmy więc uważać, przykładowo jak nasze dziecko korzysta z sieci.

My jako rodzice powinniśmy podszkolić się w tej kwestii, ażeby w razie czego reagować. Ale internet (TVK – dostawcy internetu wrocław) to też możliwości. Zostając w temacie dziecięcym należy powiedzieć, że powstały wspaniałe portale dla dzieci, na gdzie można wyszukać na przykład konkursy dla dzieci, przydatną wiedzę, ciekawostki, gry, które rozwijają wyobraźnię (sprawdź). To ogromna zaleta internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*