Kilka ważnych informacji o projektowaniu i realizacji typowych instalacji elektrycznych w domach oraz mieszkaniach.

W każdym chyba domu czy budynku przemysłowym znajduje się instalacja elektryczna. Tak naprawdę dla większości z nas jest to tak naturalne, że się nie zwraca zupełnie uwagi na to, chyba że w pewnym momencie zabraknie prądu i trzeba będzie świecić świeczkami. Dobrze zaprojektowana instalacja powinna być funkcjonalna i bezpieczna, nawet przy jakiś nieprzewidzianych kłopotach ze zwarciami albo przepięciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszelakie zasady, jakimi trzeba się kierować podczas jej projektowania, a ze względów bezpieczeństwa nie należy ich łamać. Przewody elektryczne znajdują się cały czas pod dość wysokim napięciem, które może być nawet powodem, dlatego też nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbania w tej kwestii. Poza tym duże wydawałoby się oszczędności w postaci zbyt cienkich kabli mogą spowodować ich przegrzewanie się, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie się. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do tego doświadczonego, który wykona wszystko w taki sposób, żeby spełnić wszystkie oczekiwania i jednocześnie zachować wszystkie wymagane standardy.

sprzęt - odzwierciedlenie

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z ważniejszych spraw przy projektowaniu takich instalacji jest wybór właściwych przewodów (). Kable (zobacz kable producent) elektryczne wykonane będą przeważnie z dwóch głównych rodzajów materiałów, to znaczy aluminium lub miedzi. Ze względu na znacznie lepsze właściwości w typowym budownictwie dużo popularniejsze są przewody miedziane, one tak naprawdę są standardem od około dwudziestu lat. Przewody przyłączeniowe z miedzi są znacznie wytrzymalsze na utlenianie, posiadają również większą wytrzymałość mechaniczną i przewodność. Oferowane są one w wielu różnych odmianach, o rozmiarach od 0,2 do nawet pięciuset mm2, dzięki czemu można je precyzyjnie dobrać zależnie od obciążenia.

sprzęt - selfie

Autor: Arkadiusz Sikorski
Źródło: http://www.flickr.com
Przy standardowych instalacjach najczęściej wykorzystuje się przewody o średnicy 2,5 mm2, które bez problemów wystarczają na większość zastosowań. Jeśli ktoś chciałby jednak używać jakiś mocniejszych sprzętów, to konieczna będzie też wytrzymalsza instalacja do tego – .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*