W jaki sposób można się zabezpieczyć przed wystąpieniem pożaru, zasada funkcjonowania mechanizmu tryskiwaczowego.

Pożary są niezwykle groźne i niebezpieczne, w ciągu paru minut potrafią one całkowicie zniszczyć cały obiekt. Niestety często dochodzi także do nieszczęść, w trakcie pożarów giną ludzie i strażacy, którzy biorą udział w gaszeniu. Z tego też powodu niezwykle ważna jest odpowiednia przeciwpożarowa ochrona, która jest obowiązkowa w publicznych budynkach, urzędach czy większych firmach, a zalecana w domach i mieszkaniach.

Stosuje się tutaj różne systemy, najczęściej wybierane to czujniki dymu, jakie w momencie jego wykrycia załączają alarm. Lecz nawet jeśli odpowiednio szybko będą one w stanie wykryć pożar, to zanim informacja dotrze do straży pożarnej i dojedzie ona na miejsce, to może minąć nawet kilkanaście minut. Przez tak długi czas niestety dojść już może do tak dużego rozwoju pożaru, że jego ugaszenie będzie bardzo trudne. Rzecz jasna nawet taka ochrona bardzo się przydaje, jednak dużo lepszą opcją są instalacje (pompa ciepła nibe) tryskaczowe, jakie poza funkcją alarmowania potrafią także ugasić pożar nim się rozwinie.

centrala przeciwpożarowa

Autor: D+H
Źródło: D+H

Najczęściej spotykana instalacja tego typu składa się z określonej ilości tryskaczy, rozmieszczonych na suficie w ochranianych pomieszczeniach. Tryskacze podłącza się do wodnej instalacji, w przypadku pojawienia się pożaru uruchamiają się one automatycznie, otwierając się i zalewając wodą całe wnętrze. Dzięki temu jest dużo szans na to, że pożar będzie stłumiony zanim zdąży się za bardzo rozprzestrzenić. Tryskacze oferuje e-sklep Normbud. Wprawdzie po uruchomieniu tryskaczy pomieszczenie zostanie zalane wodą, ale straty jakie się z tym wiążą na pewno są znacznie mniejsze, niż w przypadku rozprzestrzenienia się ognia.

Tryskiwacze najczęściej posiadają specjalne ampułki wypełnione cieczą. Pod wpływem temperatury ampułka ulega zniszczeniu, a w wyniku tego woda z przyłączonej instalacji ciśnieniowej jest rozpryskiwana w środku. Ampułki produkuje się z różnymi temperaturami działania, typowo przyjmuje się, że powinno to być w okolicach trzydziestu stopni więcej, niż zwykła temperatura, co w przypadku standardowych warunków będzie dawać niecałe sześćdziesiąt stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*