Czym jest macierz dyskowa oraz dlaczego warto jej używać?

Kwestia zachowania całkowitego bezpieczeństwa w tzw. środowisku IT przy wprowadzeniu znacznej wydajności oraz prostota zarządzania czy połączenie zasobów to kluczowe argumenty przemawiające za zastosowaniem Urządzenia zawierającego od paru do kilkuset dysków fizycznych.

Są one dla komputera widoczne są jako unikalny dysk.
przykład czarnego samochodu marki ford focus

Autor: Aurélien JEANNE
Źródło: http://www.flickr.com
Taka macierz dyskowa jest używana nie tylko w wielkich przedsiębiorstwach czy też urzędach, ale również w przypadku poszczególnych serwerów. Wymienione wyżej atuty w rzeczywistości oznaczają o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni na dyskach. Taki system macierzowy, dzięki wielopoziomowej konstrukcji to w praktyce wykorzystujący wiele protokołów dostęp do wszelkich informacji.

Zobacz ten interesujący tekst a jeśli ciekawi Cię więcej danych na omawiany temat to odkryj więcej – odnajdziesz więcej informacji na to zagadnienie.

Tworzy to zatem niezwykle złożony system w pojedynczej obudowie. Użyty w tego typu rozwiązaniach wzorzec RAID zapewnia znakomitą dostępność informacji przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa funkcjonowania. Jest to szczególnie istotne w wypadku dużych korporacji lub innych spółek.

macierz dyskowa

Autor: TAKA@P.P.R.S
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejną korzyścią płynącą z wykorzystania macierzy dyskowych jest bardzo znaczne usprawnienie wydajności pracy stacji roboczej. Tego typu macierz może bardzo odciążyć procesor, a przez to wywołać szybsze działanie mechanizmów odczytu oraz zapisu danych. Pomimo pozornego wysokiego stopnia zaawansowania, administracja takim systemem jest dla wyszkolonego informatyka stosunkowo łatwa. Jest tak z tego powodu, że większość prac można by przeprowadzić przy zastosowaniu jedynie pojedynczej konsoli.

Ponadto duża część prac związanych z rozbudową mechanizmu można by przeprowadzić tak, że jest to proste do interpretacji dla różnych części środowiska i to bez konieczności wstrzymywania układu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*