Odkurzacz centralny – co powinno się o nich się dowiedzieć?

System centralnego odkurzania to nadzwyczaj praktyczne rozwiązanie dla każdego domu a także dużego mieszkania. W ten sposób sprzątanie przebiega niezwykle łatwo i prędko. Przewody nie walają się na podłodze, a kurz i drobnoustroje nie unoszą się w powietrzu, w porządkowanym pomieszczeniu, tylko jest on zasysany do pojemnego zbiornika, który stoi w osobnym pomieszczeniu. Warto napomknąć, iż jest to cenna właściwość urządzenia także dla alergików.


odkurzacze centralne na stronie firmy doman

W przeciwieństwie do sprzętów przenośnych, które pewną ilość kurzu wzbijają w powietrze, odkurzacz centralny (dowiedz się więcej na stronie) zasysa go zupełnie. Jak to się dzieje?
System odkurzacza centralnego składa się z mnóstwa elementów: jednostki centralnej, rur ssących zainstalowanych w ścianach a także pod stropami, gniazd ssących oraz rury z końcówką ssącą o odpowiedniej długości. Sprzątając w domu rurę wystarczy przepinać do gniazd zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Urządzenie włącza się samoczynnie po włożeniu rury do gniazda.

Masz duży kłopot z wyszukaniem efektywnego rozwiązania Twojego dylematu? Z pewnością skutecznie może pomóc Ci ta strona system wyznaczania tras dla ciężarówek.

Inną metodą na uruchomienie go może być włącznik na uchwycie albo pilot.

Element centralny wyposażona jest w silnik, który wytwarza podciśnienie, filtry, i a także worek na kurz. Jednostkę lokalizuje się w innym pomieszczeniu, może to być pomieszczenie gospodarcze, piwnica, strych, czy też garaż. Wnętrze to powinno mieć jedną ścianę elewacyjną w której montuje się wylot powietrza. Dzięki filtrowi cyklonicznemu możliwe jest wessane nieczystości o mikroskopijnych rozmiarach, które odwirowywane są z powietrza i trafiają do pojemnika.

Przefiltrowane powietrze w następnej kolejności wyrzucane są przez wylot powietrza w ścianie zewnętrznej na zewnątrz.
Dodatkową zaletą urządzenia jest jego cicha praca. Element centralny powodujący hałas zlokalizowany jest w innym pomieszczeniu więc w miejscu sprzątania nie przeszkadza hałas.

Planując odkurzacz centralny w przyszłym domu dobrze jest o tym pomyśleć na etapie projektowym i kosztorysowym. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wraz cena końcowa budowy domu wzrośnie nawet o kilka tysięcy.

Uwaga! – nie należy stosować „tańszych opcji” do montażu instalacji odkurzacza centralnego w postaci rur PCV do kanalizacji. Trzeba zastosować jedynie dedykowane rury do transportu powietrza z kurzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*