Jak ewoluowały lampy stołowe?

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak długą drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do współczesnego kształtu. Można powiedzieć, że opanowanie ognia to prawdziwy początek cywilizacji. Ludzkość pozbywała się obawy przed ciemnością i zimnem i postęp ruszył z miejsca. Światło w każdym okresie odgrywało ogromną rolę w ludzkiej innowacyjności.

Przez setki lat udoskonalano techniki świetlne, proces ten trwa nawet do dziś. Zapoznajmy się ze streszczoną historią oświetlenia.Wszystko zaczyna się od podpalonego kawałka drewna. Następnie pochodnie modyfikowano, umieszczając na końcówkę łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kamyki, do których wlewano zwierzęcy tłuszcz. Do pary z knotem lampka ta była pierwotną świeczką. W starożytnych kulturach wymyślono lampki oliwne. Wlewano ciecz z oliwek do różnego kształtu pojemników i wkładano knot, zazwyczaj skręcony po prostu z fragmentu liny. Zobacz też W lampkach używano też tranu. Zobacz W Wiekach Średnich używano głównie pochodni i świec. Te ostatnie robiono z bydlęcego łoju. Znane były już dużo wcześniej, jednak czas najszerszego ich użytkowania nastąpił po upadku Rzymu. Jest to związane z używaniem ich do rytuałów religijnych, co obserwujemy po dziś dzień.Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Wielka rewolucja nastąpiła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz zbudował pierwszą lampę naftową. Równolegle zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i kosztujących więcej od naftowych, mimo to często zakładanych jako oświetlenie uliczne. Po dziś dzień na wrocławskim Ostrowie Tumskim po zmroku są zapalane przez latarnika.
W 1886 patent na żarówkę zdobył Thomas Edison. Od tego wydarzenia trzeba liczyć start trwającej wciąż doby elektryczności i spowszednienia światła. Zastanówmy się, że często to, co dawniej było bardzo użytecznymi i drogimi wygodami, dziś to powszechne akcesoria do ogrodzenia panelowego dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Współcześnie wybierając lampy stołowe, świeczniki i kinkiety patrzy się głównie na wygląd. Jakże ogromny krok od ery podpalonego kawałka drewna!
Źródło elampy-oswietlenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*