Odgromniki jako urządzenia do ochrony ważnych fragmentów sieci

Piorunochrony są narzędzia jakie stosuje się do ochrony ważnych elementów obwodów.

Wyładowania atmosferyczne następują cały czas na całym świecie i sprawiają wielkie szkody. Powodują niszczenie urządzeń zarówno przemysłowych, jak i w domu. Z uwagi na ich dużą i niespodziewaną formę nierzadko powodują fatalne następstwa w instalacjach elektrycznych.

elektryka

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com

W celu ochrony urządzeń elektrycznych czułych na przepięcia wywołane m.in. uderzeniem pioruna nieodzowna jest wewnętrzna asekuracja przeciwprzepięciowa. Instalacja elektryczna będzie zabezpieczona, jeżeli w skrzynce elektrycznej ulokujemy ochronnik przeciwprzepięciowy i wskazówki awarii, jakie uwidocznią konieczność zamiany ochronnika.

Wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa polega na skonstruowaniu zestawienia miejsca neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych osłonek kabli, metalowych rur wchodzących do obiektu, dodatkowych złączeń wyrównawczych i uziomu z zasadniczą szyną ekwipotencjalną. Więcej tutaj: serwis (CiK – montaż chłodni warszawa) pelelectric.pl. Są trzy grupy ochronników które zabezpieczają przed przepięciami pochodzenia burzowego i łączeniowego które mogą wystąpić w sieci zasilającej gmach.

Ochronnik przeciwprzepięciowy w razie potrzeby bez ryzyka przechwyci falę przepięciową i odprowadzi prąd przepięciowy do uziomu, a nie do instalacji. Ubezpieczy nie tylko przed przepięciami podczas burzy, ale również łączeniowymi, które mogą wystąpić w sieci zasilającej.
Wybierając należyty ogranicznik przepięć trzeba wziąć pod uwagę optymalne napięcie stałej pracy między kanałem fazowym i neutralnym. Ważny jest ukształtowanie sieci, również wytrzymałość udarowa połączona z udarami prądowymi, które wywodzą się od uderzenia piorunu.

Ograniczniki muszą być poddawane okresowej inspekcji co najmniej raz w roku, zaś kolejne oszacowanie należy przeprowadzić po wystąpieniu wyładowania piorunowego w budynek.

Bezdotykowy i szybki test ogranicznika realizuje się z pomocą przenośnego narzędzia pomiarowego. Wybór i przeprowadzenie elementów ochrony odgromowej, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej trzeba zlecić elektrykowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*