Moc natury naprzeciw kreatywności technicznej człowieka

Funkcjonujemy w państwie, jakim na szczęście nie jest dotknięty aktywnością płyt tektonicznych. Dzięki temu unikamy zjawiska, które nęka bardzo często między innymi mieszkańców Japonii. Tym zjawiskiem jest trzęsienie ziemi, jakie niesie za sobą wielkie zagrożenie i może powodować ogromne straty.

pejzaż - sprzęt

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
sprzęt - fotos

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
sprzęt - odzwierciedlenie

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Drgania sejsmiczne, czy też fale sejsmiczne to fale energii wywołane gwałtownym naskokiem płyt tektonicznych. Jest to energia, która płynie przez ziemię oraz jest wyłapywana przez urządzenia takie jak sejsmografy. Jasnym jest, iż trzęsienia ziemi są ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców terenów, w którym te zjawiska występują. Chcesz zmierzyć drgania sejsmiczne? – Dowiedz się więcej Tym samym niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, które zminimalizuje konsekwencje takiej klęski. Z tego powodu mieszkańcy Japonii już od najmłodszych lat uczeni są w jak postępować na wypadek wystąpienia trzęsienia ziemi. Powstają nowoczesne systemy (czytaj więcej systemy informacji przestrzennej) ostrzegawcze, jakie rejestrują nawet najmniejsze drgania sejsmiczne, analizują informacje i przewidują co a także w jakim stopniu jest w stanie się wydarzyć jeśli chodzi o możliwe trzęsienie ziemi.

W państwach, w których możliwość wystąpienia tych groźnych zjawisk jest największe, niezwykle ważnym jest właściwe stawianie budynków mieszkalnych. Muszą one być niezwykle odporne aby były w stanie przetrzymać jak największe drgania ziemi. Architekci od bardzo dawna szukają stosownie wytrzymałych konstrukcji, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Istotnym elementem przygotowań takiego budynku jest oprogramowanie, jakie pozwoli na zbudowanie modelu jak i wykonanie symulacji. Znacząca jest także właściwa ocena, jaka pokaże nam jak będzie zachowywał się dom narażony na dane obciążenia oraz działania sił zewnętrznych. Jednym z takich programów jest Midas NFX, a więc kompleksowa aplikacja umożliwiająca projektowanie na najwyższym poziomie. Aplikacja ta pozwala na dokonanie analizy dynamicznej a także analizę zmęczenia zaprojektowanej konstrukcji. Przeczytaj więcej o oprogramowaniu do projektowania. Midas NFX okazuje się zatem niezwykle pomocny dzięki sposobności wykonania pełnej analizy FEA, a więc komputerowej symulacji tego w jaki sposób będzie zachowywać się produkt w reakcji na działanie żywiołów, wibracje, temperaturę. Taka analiza pokaże nam czy nasza konstrukcja wytrzyma dane obciążenia, co jest niezwykle istotne przy konstrukcjach, które mają stawić opór trzęsieniu ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*