Czy opłaca się budować dom?

Dla osób dążących do samodzielności i niezależności ważne jest posiadanie własnego lokum. Jednym z ciekawych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę może być budowa domu. Koszty, w zależności od lokalizacji, bywają niższe, niż w przypadku kupna nowego mieszkania od dewelopera, więc jest to interesująca opcja.

budowa domu

Autor: Wolf System Sp. z o.o.
Źródło: Wolf System Sp. z o.o.

Nie da się precyzyjnie oszacować kosztów budowy domu, ponieważ istnieje wiele czynników, powiązanych z poszczególnymi etapami budowy, które bardzo często bywają trudne do określenia.Nie wliczamy też oczywiście ceny kupna działki pod budowę, bo w tym aspekcie ceny powiązane są z miejscem, którym jesteśmy zainteresowani.Wszelkie koszty należy zaliczyć do jednej z czterech głównych grup.

1. Stan zerowy, czyli wszystkie roboty ziemne między innymi fundamenty, ściany, stropy i schody zlokalizowane poniżej linii gruntu. 2. Stan surowy, otwarty, czyli ściany nośne i działowe, stropy, schody, konstrukcja dachu a także materiały izolacyjne.3. Stan surowy, zamknięty, czyli stolarka okienna i drzwi.4. Prace końcowe – etap absorbujący najwięcej środków – instalacje, tynki, posadzki (sprawdź usługi wolplan legnica) itd..

Budowa domu

Autor: Freddy

Trzeba w tym przypadku pamiętać, że rozważając gotowe domy czy mieszkania (), część z tych kosztów również będzie leżała po naszej stronie (chyba, że wybierzemy opcję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).Sporym uproszczeniem będą gotowe projekty domów, które bardzo często zawierają w sobie już obliczone koszty budowy. Dzięki temu można się, mniej więcej, spodziewać, ile będzie kosztowała budowa naszego domu. Warto zainteresować się gotowymi projektami m. in. właśnie z tego powodu. Średnia cena kupna gotowego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze zainwestowane, ponieważ pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie zawierał dom naszych marzeń.

Jako że kwoty wydawane na budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie ponosimy w naszym życiu, warto zdecydować się na taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często zdarza się, że mamy „w głowie” dany projekt, jednakże nie potrafimy architektowi go wyjaśnić. W tym przypadku oglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. Jednocześnie pozwoli zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy, którą trzeba by zainwestować w opłacenie indywidualnego projektu.

budowa domu

Autor: Biuro Projektowe ARCHON+
Źródło: Biuro Projektowe ARCHON+

Bez względu na to, jaką kwotą na budowę domu rozporządzamy, musimy pamiętać o minusach, z których często najważniejszym jest lokalizacja. Nie da się ukryć, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba zdecydować się na tańszą, gotową ofertę od dewelopera (), który kupując większą działkę ma okazję zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką umożliwia wykonanie wszelkich czynności i załatwienie koniecznych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie za i przeciw i zdecydować się na odpowiadające nam rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*