Obiektywy dla hobbystów – na co warto zwrócić uwagę?

Obiektywy to bardzo ważne składowe każdego aparatu . Jeśli będzie miał niską jakość, wówczas nawet dobra matryca aparatu nie zapewni dobrej jakości zdjęcia. Jakie cechy należy wziąć pod uwagę poszukując dobrej jakości obiektywu? Jeżeli obiektyw ma mizerne właściwości, wówczas podczas robienia zdjęć aparatem z dobrą matrycą stracić dużo cennych informacji. Przymierzając się do kupna pierwszego obiektywu do aparatu fotograficznego należy zwrócić uwagę na parametr ogniskowej i do jakiego typu zdjęć się nadaje. W ogniskowej – jak sama nazwa podpowiada, skupia się ognisko układu optycznego względem matrycy.

Obiektyw makro

Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com

Wartość takiej ogniskowej ustala się w mm, np.

Czy ten tekst jest dla Ciebie interesujący? Masz ochotę zgłębić sporo treści na ten temat? Zatem idź tu hulajnogi elektryczne i przeglądnij następny opis.

50 , 100 czy 300 mm. Im niższa tym bliżej matrycy zlokalizowane jest ognisko. To także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może uchwycić w zdjęciu. Inaczej jest w przypadku dużych wielkości ogniskowej. Wówczas kąt jest węższy, a zoom większy.

Od tych miar wzięło się także nazewnictwo i zastosowanie poszczególnych typów obiektywów. Szerokokątne, to te, których wartość wynosi mniej niż 50 mm, standardowe obiektywy mają ogniskową ok. 50 mm, z kolei teleobiektywy powyżej 80 mm. Drugim z parametrów istotnych przy zakupie obiektywu jest jasność. Im niższa, tym lepiej.

Standardowym i szerokokątnym obiektywem dobrze jest fotografować większe sceny. Natomiast do robienia zdjęć elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć należy użyć obiektywów długoogniskowych.

Pośród popularnych obiektywów wymienia się jeszcze „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest niewymiennym elementem aparatu i nie posiada fascynujących parametrów.

Jakiej marki obiektyw wybrać?

Zdjęcie w technice rybie oko

Autor: Fernando L
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród polecanych marek obiektywów znajduje się Sigma, posiada je każdy szanujący się sklep fotograficzny (zobacz więcej). Sigma ma bogaty asortyment – oferuje obiektywy w ponad 40 rodzajach, dla najróżniejszych typów aparatów, np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych znanych marek – Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów z radością informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*