Dom na miarę czasów, czyli systemy inteligentne mające zastosowanie w naszym otoczeniu

Żyjemy w epoce, w której technologia odciska coraz większe piętno na nasze życie. Jest obecna w niemal każdym aspekcie naszych działań. Dzięki technice mamy możliwość komunikować się w niezwykle łatwy sposób, używać wyjątkowo skomplikowanych systemów rozrywki oraz wykonywać zaplanowaną pracę w wysoko produktywny sposób.

Nie ma więc wątpliwości, że technologia znacząco ułatwia nam życie. Jednym z ostatnich trendów, w których dużą rolę odgrywają właśnie nowe gadżety technologiczne są systemy inteligentne (Więcej informacji). Ogólnie rzecz biorąc, są to architektury czasu rzeczywistego w jakich komputer podłączony do sieci gromadzi oraz analizuje dane jak i łączy się z innymi urządzeniami wykonującymi określone zadania. Systemy te obejmują również takie tematy jak bezpieczeństwo, łączność, zdolność do przystosowania się po analizie zdobytych informacji oraz monitoring i administrację. Chociaż możemy wcale tego nie wiedzieć, to systemy inteligentne otaczają nas niemal wszędzie, stwarzając nowe okazje dla przemysłu, biznesu jak i dla zwyczajnych aktywności użytkowników. Można je znaleźć niemal wszędzie: w branży automotive, lotniczej, biznesie zbrojeniowym, ochronie zdrowia, komunikacji albo też w elektronice użytku codziennego np. w systemach odpowiadających za sterowanie oświetleniem jak i w wielu wielu innych.

lampa, oświetlenie, asperatus

Systemy inteligentne odgrywają olbrzymią role przy budowie tak zwanych inteligentnych mieszkań. Zbiór czujników połączony w jednym układzie sterowanym poprzez główny komputer daje wiele użytecznych rozwiązań. Jesteśmy w stanie na przykład zdalnie za pomocą telefonu połączonego z Internetem sterować roletami okiennymi bądź też wskazać właściwą temperaturę przed tym, gdy pojawimy się w mieszkaniu. Takie rozwiązanie ułatwia systemy inteligentne umożliwiają także sterowanie oświetleniem albo też sprawdzanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. Jest to szczególnie przydatne jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego domu. Na przykład system może wysłać SMS z alertem gdy zostanie wykryta niepożądana osoba w naszym apartamencie w trakcie naszej nieobecności.

Jeżeli zainteresował Cię opisywany artykuł, kliknij też na tego typu odnośnik, ponieważ znajdziesz w tym miejscu podobny świeży wpis – on również jest godny uwagi.

Wyjątkowo przydatną funkcją może być także to, że układ wykona telefon do straży pożarnej w momencie wyczucia dymu w mieszkaniu. Sposobności i perspektyw zastosowania takich rozwiązań jest niemal niezliczona ilość. Jedyne co może nas ograniczać, to ludzka wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*